Facebook Twitter Google Plus LinkedIn Flickr Vimeo

Tlačová správa

Spoznaj svet vďaka príbehom cestovateľov zo Slovenska, Čiech i Poľska

Čoraz populárnejší cestovateľský festival Cestou necestou sa po prvýkrát uskutoční aj v Žiline, 22.-23.11.2014 v Stanici-Záriečie. Počas dvoch dní budú mať návštevníci možnosť vypočuť si 16 autentických a inšpirujúcich prezentácií, ktoré ukážu viac či menej odľahlé časti sveta pohľadom cestovateľských dobrodruhov.

Vďaka podpore Vyšehradského fondu prídu do Žiliny hneď na jeho prvý ročník prezentujúci zo zahraničia. Ola Dzik z Poľska, držiteľka ocenenia Snežný leopard, ktorá už zdolala všetky 7 000 metrové hory v Pamíre a Ťan-Šane, bude rozprávať o horolezectve v Tatrách a Afganistane.

Prezentácia ďalšieho dobrodruha, Romana Burdu, bude patriť k tomu najlepšiemu, čo festival Cestou necestou na jeseň ponúkne. „Som šťastný, že si naši návštevníci budú môcť pozrieť prezentáciu človeka, ktorý sa už desaťročie stále vracia do Etiópie zdokumentovať zvyky a rituály kmeňov, o ktorých existencii už ani netušíme,“ hovorí Michal Knitl, známy cestovateľ a organizátor festivalu, ktorý mal možnosť vidieť Romanu prezentáciu v Prahe a Brne. Žilina je jediné mesto, kam Roman v rámci cestovateľského turné zavíta.

Počas dvoch dní sa milovníci cestovania môžu tešiť na komentované prezentácie o Brazílii, Kube, Iráne, Kamčatke, Zambii, Nórsku, Taiwane a Nepále. Čerešničkou festivalu bude premietanie jedinečného filmu Vlčie hory a diskusia s jej spolutvorcom Karolom Kaliským.

Na cestovateľskom festivale nebude chýbať ani humor a odhodlanie prejsť svet netradične. Matej Fabšík a Marián Gofčík porozprávajú o dobrodružnej expedícii z posledného leta, kedy svojou ladou, ktorú volajú “Vasiľ”, putovali naprieč Strednou Áziou.

Cestovateľské turné odštartuje Bratislava 5.11., kde festival potrvá do soboty 8.11. V nasledujúcich dňoch sa presunie do ďalších slovenských miest: 9.11. do Piešťan, 14.-15.11. do Banskej Bystrice, 22.-23.11. do Žiliny a svoje putovanie ukončí 29.11. v Pezinku. Cestovateľský festival Cestou necestou organizovaný občianskym združením OZ Cestou necestou má ambíciu inšpirovať ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Väčšinu prezentujúcich tvoria mladí nezávislí cestovatelia, ktorí v hodinových blokoch rozprávajú pri fotografiách o svojich zážitkoch z ciest. Sú tak tým pravým dôkazom, že cestovať môže naozaj každý. Po úspechu prvého festivalu v marci 2013 v Bratislave priniesli organizátori festival aj do ďalších miest Slovenska. Celkovo občianske združenie zatiaľ usporiadalo 10 cestovateľských festivalov s viac ako 200 prezentáciami a 3 000 divákmi.

Viac na: www.cestounecestou.sk
Fotografie prezentujúcich k prezentáciám: http://bit.ly/cnfoto
Podujatie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/724973210872783/

Kontaktná osoba:
Michal Knitl
organizátor festivalu
michal.knitl@gmail.com