Facebook Twitter Google Plus LinkedIn Flickr Vimeo

Snowfilmfest - Pezinok a Bratislava

Večer plný špičkových filmov plných snehu, ľadu a dobrodružstva.
Extrémne lyžovanie, zimné lezenie, expedície, skialpinizmus.

Tradičný jesenný festival tých najlepších filmov so zimnou tematikou opäť zahŕňa filmy, ktoré boli v minulom roku ocenené na najprestížnejších svetových festivaloch. Vybrané filmy budú určite zaujímavé pre každého milovníka snehu, ľadu a zimných športov.

OZ Cestou necestou Vám prináša festival do Pezinka - 30.11.2014 (web, fb) a Bratislavy - 6.12. premiéra, 16.12. a 17.12. repríza (Hlava 22, fb, predpredaj lístkov).

„Najviac ma upútal film High Tension. Situáciu o napadnutí Ueli Stecka v 6000 metroch šerpami som sledoval v správach a nechápal som, ako sa také niečo mohlo udiať. Film rozpráva celý príbeh i to, či sa Ueli plánuje vrátiť do Himalájí alebo nie,“ povedal Michal Knitl, organizátor festivalu v Pezinku a Bratislave.

„Pri príprave programu ma zaujali veľkolepé prírodné zábery a freeridové lyžovanie vo filme Supervention,“ láka riaditeľka festivalu Katka Karlová na štvorhodinový zostrih toho najlepšieho z dlho pripravovaného nórskeho filmu, v ktorom hlavný hrdina okrem iného na zjazdových lyžiach skáče zo skokanského mostíka. „Najviac sa však teším na reakcie ľudí na nový film od Pavla Barabáša,“ ďalej spomína film Polárnik od známeho slovenského režiséra, ktorého filmy sa na festivale SNOW FILM FEST alebo Expedičná kamera neobjavujú po prvýkrát. Polárnik je portrétom Petra Valušiaka, o ktorom doma vie len málokto, ale vo svete polárnych výprav je jeho meno veľmi známe, pretože sa zúčastnil mnohých významných polárnych expedícií v zahraničných tímoch.

Film High Tension od známeho režiséra Petra Mortimera reaguje na aktuálny problém s komerčnými expedíciami na najvyššiu horu sveta, Mount Everest. Základná zápletka filmu prebehla takmer všetkými svetovými médiami. Známi európski horolezci Ueli Steck a Simone Moro boli v stene Everestu napadnutí nepálskymi Šerpami! Katka Hlavová, organizátorka pražskej premiéry a festivalu Obzory približuje dej filmu a situáciu na frekventovanej normálnej výstupovej trase: „Nedá sa to brať úplne jednostranne, vzťah horolezeckých expedícií s miestnymi Šerpami je dlhodobo napätý. Do určitej miery bolo otázkou času, kedy sa niečo stane.“

Arslanbob je meno mesta a horskej oblasti v Kirgizsku, kde miestni obyvatelia budujú nové horské turistické centrum. Snaha o rozbeh zimnej turistiky je jedinou šancou na prácu v priebehu tuhej zimy. Bonusový film Vaya a la Cumbre hovorí o sne lyžiara mať vlastné lyžiarske stredisko a o problémoch pri prevádzkovaní freeridového areálu El Arpa v Čile. Oba filmy tak spracovávajú podobné témy, ale juhoamerický a stredoázijský prístup dávajú zaujímavé porovnania.

V bonusovej časti festivalu si pozriete vizuálne dokonalý film Icefall o nočnom ľadolezení, prašanové hody v Britskej Kolumbii a na Aljaške vo filme Z A do K a zasa naspäť a predovšetkým český film Huevo o skialpinistickej expedícii do Peru, v rámci ktorej sa Kejda Ski Teamu podarilo zlyžovať niekoľko šesťtisícových vrcholov.

Festival v Bratislave pre Vás organizuje OZ Cestou necestou v spolupráci s TK Štart.
Stránka hlavného organizátora festivalu
Podklady pre médiá